Ilustracje

O tym, że warto mieć marzenia. Moja współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem

Maj 7, 2015

    Chciałabym się dzisiaj z Wami podzielić moją współpracą z Polskim Czerwonym Krzyżem.
8 maja na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W tym roku jest również obchodzona 50. rocznica przyjęcia Podstawowych Zasad.

Z tej okazji PCK postanowiło zrobić dla ludzi niespodziankę w postaci odświeżenia ilustracji, które przedstawiają 7 podstawowych zasad, którymi kieruje się Ruch Czerwonego Krzyża. Niespodzianka polegała nie tylko na odświeżeniu graficznej strony zasad, ale również na możliwości wydrukowania ich przez każdego w formie kartek. Moim zadaniem było wykonanie rysunków, które przedstawiają te zasady.

Pewnego dnia na mojej skrzynce mailowej dostałam wiadomość od Pani Małgosi z PCK wraz z zapytaniem o współpracę. Najpierw się ucieszyłam, że to duża organizacja i ważna sprawa.
Było to dla mnie wielkie wyzwanie, bo miałam rysować ludzkie postacie a wcześniej rysowałam głównie zwierzęta. Ale oczywiście się zgodziłam i pełna zapału wzięłam się za pracę i wymyślanie konkretnych ilustracji. Wtedy niestety przyszły wątpliwości.

Odwlekałam wysłanie ilustracji każdego dnia. No bo jak pokazać bezstronność? Jak zilustrować w przyjazny sposób neutralność czy niezależność?
Na szczęście przy pomocy mojego Michała i Pani Małgosi dałam radę skończyć wszystkie 7 zasad. Cieszyłam się ogromnie, ale i bałam się reakcji ze strony PCK. Na szczęście rysunki się spodobały.

Zostałam zaproszona przez Panią Małgosię do głównej siedziby organizacji w Warszawie. Było mi bardzo miło jak po wejściu do pokoju zobaczyłam całą tablicę zaklejoną moimi pracami. Dostałam również miłe podziękowania. To był jeden z tych dni, które będę pamiętać bardzo długo.

Opis zasad oraz gotowe już ilustracje i kartki do druku znajdziecie tutaj: 7 Zasad PCK.

Współpraca z taką organizacją to bardzo ważna sprawa. Dzięki temu czuję, że może nie bezpośrednio, ale jednak przyczyniam się do pomocy najstarszej organizacji humanitarnej w Polsce. 

Poniżej kilka zdjęć z etapów pracy nad ilustracjami i podziękowania za przygotowanie rysunków 🙂 

Ściskam!

No Comments

    Leave a Reply